Google Translate

You can translate this site to other languages using Google Translate. Follow the link ‘Google Translate’ to proceed.

Logotyp för Haparanda kommun, länk till startsida

Google Translate

You can translate this site to other languages using Google Translate. Follow the link ‘Google Translate’ to proceed.

Vad söker du efter?

Utbildning för föreningar - Rbok boknings- och bidragssystem

Kommunen använder bokning och bidragssystemet Rbok. Vill din förening bekanta sig med Rbok? Missa inte den digitala utbildningen som anordnas den 22 april.

Rbok används för bokning av lokaler i Haparanda stads anläggningar, bidragsansökningar och sökningar i föreningsregistret. Om en förening avser att söka exempelvis LOK-stöd från kommunen så underlättar det i ansökningsprocessen om utbildningen är genomförd. För att underlätta deltagande sker utbildningen digitalt

Utbildningen innehåller bland annat:

  • Genomgång i hur du registrerar din förening i systemet
  • Genomgång i hur föreningar kan jobba med sin föreningssida i systemet
  • Har din förening använt Rbok men stött på problem så finns det utrymme för stöd och frågeställningar kring det under utbildningen.

Eventinfo

Tid: 22 april, 18:00-19:30

Plats: digitalt via Teams (länken skickas till dig efter anmälan)

Anmälan: Skicka din anmälan till eeva.skyback@haparanda.se

Typ av event:

Senast Uppdaterad: