• VIKTIG INFORMATION
    Vad kommunen gör och vad du själv kan göra för att minska smitt­spridningen av corona­viruset.
    2020-03-31
/

Du är här:

Barn- och ungdomsförvaltning

Utbildningsförvaltningen utbildar barn och elever, från förskola till vuxenutbildning.

Inom ansvarsområdet finns också kultur och fritid.

Kontaktuppgifter

Besöksadress:
Torget 9

Telefonnummer:
0922-260 00 (kommunens växel)

Besökstider:
Måndag – torsdag 08.00–17.00
Fredag 08.00–16.00
Lördag och söndag stängt

Telefontider:
Måndag – torsdag 08.00–17.00
Fredag 08.00–16.00
Lördag och söndag stängt

E-post:
kommunen@haparanda.se

Postadress:
953 85 Haparanda

Politisk nämnd

Barn- och ungdomsnämnden

Förvaltningschef

Arja Martinviita
arja.martinviita@haparanda.se

Organisation

Förskola 
Rektor (Närsta förskola och Marielunds förskola)
Niklas Waltari
niklas.waltari@haparanda.se

Grundskola
Rektor (Grankullenskolan och Elevens förskola)
Jarko Tuisku
jarko.tuisku@haparanda.se

Rektor (Gränsskolan)
Tuija Larsson
tuija.larsson@haparanda.se

Rektor (Marielundsskolan och särskolan Eden)
Anders Resin
anders.resin@haparanda.se

Rektor (Nikkala, Karungi och Seskarö skolor och förskolor)
Johannes Greiser
johannes.greiser@haparanda.se

Rektor (Språkskolan)
Seija Fjellvind
seija.fjellvind@haparanda.se

Gymnasieskola
Rektor
Peter Mariin
peter.mariin@haparanda.se

Kultur och fritid
Kultur- och fritidschef
Allan Fjellvind
allan.fjellvind@haparanda.se

Bibliotek
Bibliotekschef
Anne-Maaria Saransalmi
anne-maaria.saransalmi@haparanda.se

Elevhälsa/Ungdomens hus
Elevhälsochef
Lena Keisu-Gard
lena.keisu-gard@haparanda.se

Senast uppdaterad: 04 mar 2020