Publicerad:
Nästa vecka startar Sommar i parken 2025

Illustration: Crea
Nästa tisdag, den 1 juli startar äntligen Sommar i parken i stadsparken intill badstranden och strandplan i Haparanda centralort. Juli månad fylls med roliga aktiviteter för barn, familjer och givetvis allsång på torsdagskvällar!
Nytt för i år är inslaget Sommar i parken Hang Out som erbjuder aktiviteter för äldre barn. Läs mer i nyheten här nedan!
Sommar i parken är tillgänglig för alla. Turister som besöker Haparanda och de som väljer att stanna hemma under ledigheten. Aktiviteterna riktar sig till barn och unga men alla är välkomna. Sommar i parken har arrangerats sedan 2017 och kommit att bli något av en tradition i Haparanda och pågår måndag-fredag den 1-25 juli.
- Förutom de traditionella inslagen som bland annat pysseltältet och allsång för barn och vuxna så kommer bland annat Tornion Latu ja Polku som arrangerar Skogsmulle-aktiviteter på besök. Som vanligt avslutas allsången den sista torsdagen i juli med visfest och i år uppträder The Meänland Trio, säger Pia Marttinen, kulturutvecklare, Haparanda stad.
Skapande och fysisk aktivitet
På Sommar i parkens första och andra dag står Land Art med Jenny Abdelkader Länk till annan webbplats. på programmet. Jenny Abdelkader har många års erfarenhet av kreativt skapande och pedagogiskt arbete. Hon är även utbildad skogsbadsguide samt leder kurser och workshops i Land Art och Kreativ inspiration i naturen.
- Kom och var med på en rolig workshop där vi skapar konstverk, bilder och mönster med hjälp av naturens eget material, som kottar, pinnar, bär, löv och annat som går att hitta i naturen. Land Art är en fin chans att upptäcka och utforska naturen på ett lite annorlunda sätt och samtidigt får vi möjlighet att släppa loss skaparglädjen. Alla kan vara med efter egna förutsättningar, säger Jenny Abdelkader.
Bra att ta med: Oömma kläder efter väder!
På torsdag och fredag kommer Seskarö Trails och arrangerar utmaningar för barn och ungdomar.
Bra att ta med: Fotriktiga skor.
Pysseltältet är som vanligt öppet varje dag under hela Sommar i parken.
Sommar i parken Hang Out - aktiviteter för äldre barn
Nytt för i år är inslaget Sommar i parken Hang Out som erbjuder aktiviteter för äldre barn. Hang Out pågår parallellt med programmet för Sommar i Parken, vardagar klockan 10-15. Kom och häng med oss i parken och spela sällskapsspel, basket eller någon annan spontan aktivitet. Vid tre tillfällen kommer vi även anordna grafittimålning.
Hang Out - vecka 29 och 30 - efter klockan 15
Vecka 29 och 30 kommer Sommar i Parken Hang Out att ha eftermiddags och kvällsöppet mellan klockan 15-20, tisdag - lördag. Då är det Pingst Haparanda som bemannar Hangouttältet.
Följ Sommar i parken på Facebook Länk till annan webbplats. för att inte missa vad som händer i parken under juli.
Det här händer på Sommar i parken den första veckan
Tisdag 1 juli
- Pysseltält - klockan 10-15
- Land Art med Jenny Abdelkader - klockan 12-15
Onsdag 2 juli
- Pysseltält - klockan 10-15
- Land Art med Jenny Abdelkader - klockan 12-15
Torsdag 3 juli
- Pysseltält - klockan 10-15
- Seskarö Trails Challange för barn - klockan 11-14
- Barnallsång - klockan 14-14:30
- Allsång - klockan 18-19
Fredag 4 juli
- Pysseltält - klockan 10-15
- Seskarö Trails Challange för ungdomar - klockan 11-14
Hela programmet för Sommar i parken finns här:
Förskola och skola, Fritid och kultur, Omsorg och stöd, Boende och miljö, Kommun och politik, Näringsliv
Senast Uppdaterad: