Google Translate

You can translate this site to other languages using Google Translate. Follow the link ‘Google Translate’ to proceed.

Logotyp för Haparanda kommun, länk till startsida

Google Translate

You can translate this site to other languages using Google Translate. Follow the link ‘Google Translate’ to proceed.

Vad söker du efter?

Publicerad:

Tidskistan på en historisk resa till Tornedalens förskolor

Tidskistan i förskolan. Foto: Tornedalens museum

Tidskistan i förskolan. Foto: Tornedalens museum

Tornionlaakson museo – Tornedalens museum tar i bruk en ny metod för att nå flera barn i Tornedalen genom förskoleutbildning, både i Finland och i Sverige.

Tidskistan är namnet på ett kringresande minimuseum som nyligen är skapat för användning i förskolor. Det består av musei-pedagogiskt innehåll som har samlats i en gammal brudkista samt en barnbok som berättar om livet för två barn i Tornedalen under början av 1800 talet.

Genom berättelserna och de aktiviteter som finns i kistan får barnen bekanta sig med bland annat fjällboskap och sommarbetestradition, håvfiske och även gamla myter, utan att glömma vardagen på en bondgård.

Tidskistan innehåller material på finska, svenska och på meänkieli. Tidskistan är gratis att boka för förskolor, förskoleklass och de yngre barnen i grundskolor längs hela Torne älv och Muonio älv. I Sverige kan kistan även bokas av förvaltningsområden för meänkieli.

Konceptet för Tidskistan skapades av museipedagog Joni Karjalainen.

- Idén om en kista som kan cirkulera mellan skolor och förskolor väcktes för ett par år sedan, när det blev tydligt för mig att det är svårt för många barn, även inom Torneå, att besöka museet, berättar museipedagog Joni Karjalainen.

- Jag tog fram konceptet kring kistans teman och verksamhetsidé. Med tur fick vi en professionell dramapedagog, Elina Kannelsuvanto, först som visstidsanställd och senare som fast anställd, för att förverkliga kistans innehåll.

Elina Kannelsuvanto, dramapedagog på Tornedalens museum har förverkligat kistans innehåll med bland annat textilkonst och aktiviteter.

- Mitt mål har varit att varje föremål, varje bild och varje material ska bidra till upplevelsebaserat och kulturellt mervärde för deltagarnas användarupplevelse, säger hon.

Museets egen barnbok som grund

Helheten i tidskistan innehåller även barnboken Antti och Britta på den historiska Älven, skriven av Elina Kannelsuvanto och illustrerad av konstnären Juho Nevalainen. Episodromanen på finska, svenska och meänkieli fungerar som utgångspunkt för arbetet med tidkistan. Alla texter finns även i lättlästa versioner. Översättningarna av Hannele Kenttä till svenska och meänkieli har möjliggjorts med stöd av Tornedalsrådet i form av ett stipendium.

- Boken följer livet för två barn som bor längs älven i Tornedalen i början av 1800 talet. Det finns fem olika teman. Forsfiske, sommarbetes¬traditioner, nordliga marknader, fångst och jaktkultur samt vardagslivet förr, beskriver Elina Kannelsuvanto.

Läs hela pressmeddelandet från Tornedalens museum här pdf, 210.6 kB, öppnas i nytt fönster.

Lue lehdistiedote Tornionlaakson museo täällä pdf, 193.5 kB, öppnas i nytt fönster.

Mer information och kontakt:

Museipedagog Joni Karjalainen, Tornionlaakson museo – Tornedalens museum,

Telefon: +358 40 631 8339

E-post: joni.karjalainen@tornio.fi

Museiassistent Elina Kannelsuvanto, Tornionlaakson museo – Tornedalens museum, Telefon: +358 50 597 1559

E-post: elina.kannelsuvanto@tornio.fi

Taggar:

Förskola och skola, Fritid och kultur

Senast Uppdaterad: